#milano photos & videos

just now

L’eleganza in uno scatto. Linee pulite e lisce. 2 accessori che vestono una donna grintosa senza perdere la femminilità . #fw2021 #fwcollection #bag #shoes #madeinitaly #leatherbag #leathershoes #womanstyle #womenfashion #fashionstyle #instore #joost #milano #genova #vicocasana

00
just now

Në të gjithë botën, Listone Giordano shquhet për përsosmëri në dyshemetë luksoze prej druri dhe vlerësimet vijnë nga puna e kryer ndër vite, ndërtuar ditë pas dite nga angazhimi dhe pasioni i gjithë njerëzve që punojnë së bashku për të prodhuar këtë produkt, të motivuar vetëm nga një dëshirë: kërkimi i përsosmërisë. Përveç teknologjisë së drurit dhe kërkimeve estetike, identiteti i Listone Giordano është përqendruar gjithmonë në respektimin e natyrës dhe përkrahjen me gjithë zemër të trashëgimisë së pasur kulturore, artistike dhe stilit unik italian. #selectionbyarjon #listonegiordano #arenacentertirana #design #milano #interiordesign #woodflooring #woodfloor #hardwoodflooring #timberfloor #parquet #parkett #pisedemadeira #interior #designer #luxury #woodpaneling

00
just now

In his first artworks he cleans up everything that is not necessary for the form and mixes the purity of the surfaces with the "unfinished effect", as if to try to penetrate the mysteries of space in relation to form. His "Kiss" wants to refer to Rodin in some ways, but without frills. Here starts his great love for stone, a sculpural material that does'nt forgive mistakes and that can better portray his propensity towards the infinite. Nelle sue prime opere fa pulizia di tutto ciò che non è necessario alla forma e mischia purezza delle superfici all'effetto non-finito, quasi per cercare di penetrare i misteri dello spazio in relazione alla forma. Il suo "Bacio" vuole rifarsi a Rodin in qualche modo, ma senza fronzoli. Inizia il suo grande amore per la pietra, materiale che non perdona errori e che meglio di presta alla sua propensione verso l'infinito. "Brancusi The Kiss 1908" by OMINO71; "Brancusi, The Kiss, 1916" by profzucker; "Le Jour ni l’Heure : Constantin Brancusi, 1876-1957, Une muse, av. 1917, Paris, atelier Brancusi, dimanche 16 mai 2019, 17:39:42" by Renaud Camus are licensed with CC BY 2.0. To view a copy of this license, visit https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ #arte #art #italy #italia #artist #photography #artwork #painting #instaart #instagood #travel #design #photooftheday #picoftheday #artecontemporanea #architecture #artgallery #artlovers #photo #artistic #contemporaryart #sculpture #artsy #milano #modernart #artists #instaartist #constantinbrancusi

00
just now

Në të gjithë botën, Listone Giordano shquhet për përsosmëri në dyshemetë luksoze prej druri dhe vlerësimet vijnë nga puna e kryer ndër vite, ndërtuar ditë pas dite nga angazhimi dhe pasioni i gjithë njerëzve që punojnë së bashku për të prodhuar këtë produkt, të motivuar vetëm nga një dëshirë: kërkimi i përsosmërisë. Përveç teknologjisë së drurit dhe kërkimeve estetike, identiteti i Listone Giordano është përqendruar gjithmonë në respektimin e natyrës dhe përkrahjen me gjithë zemër të trashëgimisë së pasur kulturore, artistike dhe stilit unik italian. #selectionbyarjon #listonegiordano #arenacentertirana #design #milano #interiordesign #woodflooring #woodfloor #hardwoodflooring #timberfloor #parquet #parkett #pisedemadeira #interior #designer #luxury #woodpaneling

00
just now

Në të gjithë botën, Listone Giordano shquhet për përsosmëri në dyshemetë luksoze prej druri dhe vlerësimet vijnë nga puna e kryer ndër vite, ndërtuar ditë pas dite nga angazhimi dhe pasioni i gjithë njerëzve që punojnë së bashku për të prodhuar këtë produkt, të motivuar vetëm nga një dëshirë: kërkimi i përsosmërisë. Përveç teknologjisë së drurit dhe kërkimeve estetike, identiteti i Listone Giordano është përqendruar gjithmonë në respektimin e natyrës dhe përkrahjen me gjithë zemër të trashëgimisë së pasur kulturore, artistike dhe stilit unik italian. #selectionbyarjon #listonegiordano #arenacentertirana #design #milano #interiordesign #woodflooring #woodfloor #hardwoodflooring #timberfloor #parquet #parkett #pisedemadeira #interior #designer #luxury #woodpaneling

00
1 minute ago

It's coming down on me 🌧

21
1 minute ago

☀️ New Collection FW 20 ☀️ 🇮🇹 Fendi Sweet 🇮🇹 💎 Yüksek Kalite 💎 ⭕️ Slim Fit ⭕️ ✅ Bedenler: S / M / L / XL / XXL :Mevcuttur. 💸 Ödeme Şekli Havale-Eft 💸 📲 DM / Whatshap : 0544 471 33 21 📲 📦 Kargo Teslimatı 48 Saatte Teslim 📦 ☑️ Anlaşmalı Kargo İmkanı ☑️ 🌎 World Wide Shipping 🌏 #TurkeY #I ̇stanbul #Mersin #Diyarbakır # GaziAntep #Trabzon #Mardin #Bursa #Kayseri #S ̧ırnak #I ̇zmir #milano #tokyo #paris #londra #newyork #amsterdam #berlin #moskova #melbourne #vancuver #antwerp #stockholm #losangeles #kopenhag #seoul #NYC #Nyc #Vip #Boutigue #

10
1 minute ago

Şıklığınızın Adresi Alioğlu Giyim! Ceket+Yelek+Pantolon+Ayakkabı+Gömlek+Kemer+Kol Düğmesi+Mendil+Papyon+Kravat+Saat+Zincir+Çiçek Whatsaap Sipariş Hattı +90 541 248 6250 44 Beden (48-55 Kiloya Uygun ) 46 Beden (55-65 Kiloya Uygun ) 48 Beden (65-75 Kiloya Uygun ) 50 Beden (75-85 Kiloya Uygun ) 52 Beden (85-90 Kiloya Uygun ) 54 Beden (90-95 Kiloya Uygun ) 56 Beden (95-100 Kiloya Uygun ) #aliog ̆lugiyim #smokin #smokincerimonia #barcelona #londra #paris #wedding #frak #style #italy #moda #damatlık #fashion #story #milano #atelier #torino #madrid #boutigue #weddingday #party #yelek #papyon #fular #smokindamatları #du ̈ğün #damat #dubailifestyle

00
1 minute ago

Şıklığınızın Adresi Alioğlu Giyim! Ceket+Yelek+Pantolon+Ayakkabı+Gömlek+Kemer+Kol Düğmesi+Mendil+Papyon+Kravat+Saat+Zincir+Çiçek Whatsaap Sipariş Hattı +90 541 248 6250 44 Beden (48-55 Kiloya Uygun ) 46 Beden (55-65 Kiloya Uygun ) 48 Beden (65-75 Kiloya Uygun ) 50 Beden (75-85 Kiloya Uygun ) 52 Beden (85-90 Kiloya Uygun ) 54 Beden (90-95 Kiloya Uygun ) 56 Beden (95-100 Kiloya Uygun ) #aliog ̆lugiyim #smokin #smokincerimonia #barcelona #londra #paris #wedding #frak #style #italy #moda #damatlık #fashion #story #milano #atelier #torino #madrid #boutigue #weddingday #party #yelek #papyon #fular #smokindamatları #du ̈ğün #damat #dubailifestyle

00
2 minutes ago

Nuovo colore preferito dopo il nero

1283
19 minutes ago

‏ساندرو تونالي تحدث قبل مباراة ⁧‫ #ميلان و ريو آفي البرتغالي‬⁩ في الدور الأخير من التصفيات المؤهلة لمجموعات الدوري الأوروبي ، : " الشيء الوحيد الذي نركز عليه هو الفوز بالمباراة" 🗣️ ‏⁧‫ #فورزا_ميلان ❤️🖤‬⁩

581
1 hour ago

GIAMPIERO BODINO’s noble art Capi d’Opera, unique High Jewellery creations infused with the beauty of Italy’s centuries-old noble art and culture. Born in Turin, Giampiero Bodino was still an architecture student when he first experienced the world of design, thanks to an exceptional teacher, Giorgetto Giugiaro. Giampiero discovered his deep passion for three-dimensional volumes and a long lasting interest in the beauty and function of shapes whilst designing cars for Italdesign; an experience that caught Gianni Bulgari’s attention, offering him the chance to move to Rome to design Jewellery. The Roman experience came to an end ten years later, when he met Franco Cologni, true visionary of the luxury world. He moved to Milan, where he opened his first studio for the creation of jewellery, watches and accessories, never giving up the passion of his early years: sculpture and particularly painting. An increasingly closer collaboration with the Richemont Maisons brought him to work exclusively for the Group in 2000, becoming its Art Director in 2002: a role that allowed him to approach the historical and cultural heritage of the most important high jewellery and watchmaking players globally. With the support of Richemont, he has been active since 2011 in the creation of the High Jewellery Maison bearing his name, profoundly and proudly Italian. An exciting new challenge that flourishes from the far-sighted vision of Johann Rupert. The Maison opened its doors in November 2013, bringing nearly thirty years of experience in jewellery design to a climax. Giampiero Bodino chose the Villa Mozart in Milan as the home for his Maison and has restored it to unveil the beauty of its enigmatic charm and clean-lined discretion. Since then, this Art Deco landmark site from the ‘30s, has become the sole destination for a unique lifestyle experience, by appointment only. The text is not my own narrative but that of Gianpiero Bodino. #gianpierobodino #gianpierobodinojewels #giampierobodinoartist #artist #designer #architect #jewelerydesigner #maisongianpierobodino #milano #milan #richemontgroup #highendjewellery #italy

70
3 weeks ago

1071
Apr 2020

Attenzione! ⚠️ Protezione altissima!⚠️ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ....... #me #moda #italia #film #arte #studio #milano #roma #amore #mare #pasta #tv #ferrari #buongiorno #solo #mi #bella #casa #napoli #moto #estate #piscina #primavera #tiamo #vino #motocross #instaitalia #buonanotte #tramonto #io

1804

Top photos & videos on #milano

3 hours ago

Sistema i pensieri e ricomincia. ⚓️

4544
5 hours ago

When I was a kid I used to hate #autumn and now it’s my favorite season! Tell me which your favorite one is 😽💕 #fallvibes P.s. still obsessed with my nails by @ali .shine.beauty 🥰 . . . #fall #smile #happy #inspo #style #lifestyle #mood #portrait #milano #beauty #beautiful #instagood #fashion

1.1k37
34 minutes ago

Bombette pazzesche. Ma anche friselle, focaccia pugliese e vini buonissimi con un rincaro onesto. Per una cenetta attentissima alla qualità e alle materie prime, in un ambiente easy ma curato a due passi dal centro. Consiglio di prenotare e di prendere sempre e comunque una super bombetta da mettere al centro in condivisione.

3783
6 hours ago

Selfie one shot ✌🏻 #emmepi #ootd #milano

1.8k25
4 hours ago

New shot with this amazing team Model: @maomi .__ @ww_mgmt Make-up and hair: @missmanuratti Clothes by : @miriam .m @official_madm Help: @amexistance Studio: Impact Zero - Daylight Studio Special thanks: @zerotabletop

27614
4 hours ago

Ci riprovo . Milano 📍🤍 . . . #milano #ottobre

1087
11 hours ago

Tutta per voi o da condividere con una persona speciale, la nostra monoporzione ha il fascino delle cose piccole e preziose e la straordinaria bontà di una vera e propria torta. Tiramisù, Montebianco, Cheesecake, Sacher e tante altre ancora, per soddisfare la golosità di tutti! #marlàpasticceria #milano #corsolodi #pastry #foodie #monoporzione #pastrylove #sweetness

1.1k20
11 hours ago

📸 Photo by: @emanuela_terzi . . 🗣 Selection by: @ivan_vescio . ............................................................ 🔻🕴🏻Friendly galleries 🕴🏻🔻 🔹 @loves_milano 🔸 @vivomilano 🔹 @bestmilanopics 🔸 @milanogram_official ............................................................ 👹❌ NO INTERNET PICS ❌👹 💩⛔️ NO STOLEN PICS ⛔️💩 ............................................................ #milano #milanocityufficiale #ig_milan #milanocity #igersmilano #milanodaclick #milanocityitalia #igers_milano #milanodavedere #instamilano #milano_bestphoto #vivomilano #milano_photogroup #visitmilano #milanomia #milanodavivere #milanogram #kings_milano #ig_milano #aroundmilano #vivimilano #milanosegreta #yesmilano 🆔 #milano_forever_emanuela_terzi

2138
6 hours ago

Su le mani se anche tu credi che la plank sia importante 🙋🏻‍♂️🙋🏻‍♀️🙋🏻 Che tu sia un danzatore, un atleta, un runner, uno sportivo della domenica, un lombalgico, un pigro, un iperattivo o qualsiasi cosa tu faccia e ti piaccia fare non dimenticarti di inserire la plank nella tua routine di allenamento e quando tentenni pensa “che bello fare la plank, mi sento già più stabile”. ••• #plank #planking #onearmplank #fitness #fitnessmotivation #fitnessaddict #fitnessmodel #personaltrainer #personaltraining #personal #training #scienzemotorie #scienzemotoriepreventiveeadattate #prevenzione #stability #coretraining #core #milano #bosu

1503